Artykuł sponsorowany

Co wyróżnia nowoczesne schody bolcowe?

Co wyróżnia nowoczesne schody bolcowe?

Schody są nieodłącznym elementem wielu domów, mieszkań czy biur. Ich zadaniem jest nie tylko zapewnienie wygodnego poruszania się między piętrami, ale również podkreślenie stylu wnętrza. Wśród różnorodnych rodzajów schodów, szczególnie wyróżniają się te bolcowe. Cechują się one lekkością, prostotą i elegancją, a jednocześnie są niezwykle funkcjonalne. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej charakterystyce schodów bolcowych, z jakich materiałów są najczęściej wykonane oraz do jakich aranżacji pasują.

Charakterystyka schodów bolcowych

Schody bolcowe to konstrukcje, które opierają się na systemie słupków – tzw. bolców – łączących poszczególne stopnie ze sobą. Bolce pełnią tu rolę nośną i stanowią główny element konstrukcyjny schodów. Dzięki temu rozwiązaniu schody te sprawiają wrażenie lekkich i przestronnych, co jest szczególnie istotne w małych pomieszczeniach lub w przypadku otwartych przestrzeni.

Jednym z kluczowych atutów schodów bolcowych jest ich uniwersalność. Pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tych utrzymanych w klasycznym stylu. Ponadto, schody te można wykonać z różnych materiałów, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów.

Z czego najczęściej wykonuje się schody bolcowe?

Materiały, z których wykonuje się schody bolcowe, są różnorodne. Wybór zależy od gustu inwestora oraz charakteru wnętrza. Najpopularniejsze z nich to drewno, metal oraz szkło.

  • Drewniane schody bolcowe są klasyczne i ponadczasowe. Nadają się zarówno do wnętrz rustykalnych, jak i nowoczesnych. Drewno jest materiałem ciepłym i przyjemnym w dotyku, a także łatwym w obróbce, co pozwala na tworzenie różnorodnych form i kształtów.

  • Metalowe schody bolcowe to synonim nowoczesności i minimalizmu. Stal nierdzewna lub aluminium są materiałami trwałymi i odpornymi na korozję, a ich połączenie z drewnianymi stopniami daje efektowny kontrast. Metalowe schody doskonale komponują się z industrialnymi wnętrzami.

  • Szkło to kolejny materiał, który coraz częściej wykorzystuje się w przypadku schodów bolcowych. Szkło hartowane jest bezpieczne i wytrzymałe, a jednocześnie sprawia, że schody stają się prawdziwą ozdobą wnętrza. Schody szklane doskonale pasują do nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji.

Do jakich aranżacji pasują schody bolcowe?

Jak wspomniano wcześniej, schody bolcowe są niezwykle uniwersalne i pasują do różnorodnych aranżacji wnętrz. W zależności od materiałów użytych do ich wykonania oraz dodatkowych elementów, takich jak poręcze czy balustrady, mogą być idealnym rozwiązaniem zarówno dla klasycznych, jak i nowoczesnych przestrzeni. W przypadku wnętrz utrzymanych w stylu tradycyjnym, warto zdecydować się na schody drewniane z ozdobnymi balustradami i poręczami. Nowoczesne przestrzenie wymagają prostszych i bardziej minimalistycznych rozwiązań. W takim przypadku doskonale sprawdzą się schody metalowe lub szklane, które wprowadzą do wnętrza lekkości i przestronności. Warto również zwrócić uwagę na dodatki, takie jak oświetlenie LED czy proste, geometryczne poręcze.