Artykuł sponsorowany

Kto pomoże lepiej dobrać okulary i soczewki, okulista czy optyk?

Kto pomoże lepiej dobrać okulary i soczewki, okulista czy optyk?

Wybór odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych może być trudny, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy mają styczność z tym zagadnieniem. W Polsce mamy do wyboru dwie profesje, które mogą nam pomóc w tej kwestii - okulistę oraz optyka. Warto zatem przyjrzeć się bliżej różnicom między tymi specjalistami i dowiedzieć się, który z nich lepiej pomoże nam dobrać odpowiednie rozwiązanie dla naszego wzroku.

Okulista – specjalista medycyny

Okulista to lekarz specjalista, który ukończył studia medyczne i odbył specjalizację z zakresu okulistyki. Jego głównym zadaniem jest diagnozowanie, leczenie oraz profilaktyka schorzeń narządu wzroku. Okulista przeprowadza badania wzroku za pomocą różnych metod, takich jak np. badanie ostrości wzroku, badanie dna oka czy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Na podstawie wyników badań okulista może wystawić receptę na okulary lub soczewki kontaktowe, a także zalecić leczenie farmakologiczne czy chirurgiczne w przypadku wykrycia poważniejszych schorzeń.

Optyk – ekspert w dziedzinie optyki

Optyk natomiast to specjalista, który ukończył studia z zakresu optyki lub techniki okulistycznej. Jego głównym zadaniem jest pomoc klientom w doborze odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych. Salon Optyczny Greta może przeprowadzić podstawowe badanie wzroku w Łodzi, takie jak np. badanie ostrości wzroku czy pomiar refrakcji, jednak nie ma uprawnień do diagnozowania schorzeń oka ani przepisywania leków. Optyk może również doradzić w kwestii wyboru oprawek okularowych oraz dbać o prawidłowe dopasowanie okularów do twarzy klienta.

Kiedy udać się do okulisty, a kiedy do optyka?

Jeśli zauważysz problemy ze wzrokiem, takie jak pogorszenie ostrości czy częste bóle głowy, warto najpierw udać się do okulisty. Lekarz ten będzie mógł dokładnie zbadać Twoje oczy i ocenić, czy problemy wynikają jedynie z wad refrakcji (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm), czy też są spowodowane innymi schorzeniami narządu wzroku. Jeśli okaże się, że potrzebujesz jedynie korekcji optycznej, możesz udać się z receptą wystawioną przez okulistę do optyka, który pomoże Ci dobrać odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe.

W przypadku, gdy masz już okulary lub soczewki kontaktowe i chcesz jedynie sprawdzić, czy ich moc nie uległa zmianie, możesz udać się bezpośrednio do optyka. Ten specjalista przeprowadzi podstawowe badanie wzroku i oceni, czy Twoje obecne okulary lub soczewki wciąż są odpowiednie dla Ciebie. Jeśli nie, optyk pomoże Ci dobrać nowe okulary lub soczewki kontaktowe. Warto jednak pamiętać, że regularne wizyty u okulisty są ważne dla utrzymania zdrowia naszych oczu, zwłaszcza jeśli mamy predyspozycje do schorzeń narządu wzroku.

Warto pamiętać, aby regularnie badać nasz wzrok, nawet jeśli nie zauważamy żadnych problemów. Wizyty kontrolne u okulisty co kilka lat są zalecane dla osób dorosłych, natomiast dzieci powinny być badane przynajmniej raz w roku.